Jesteś elektrykiem? Sprawdź nasz wpis o transformatorach - energetycznie

transformatory używane

Jak zbudowany jest transformator?

Zadajmy sobie pytanie czym jest energia ? A mianowicie jest ona wartością fizyczną. Energię możemy podzielić na kilka rodzajów ale dla nas jest najważniejsza energia prądu elektrycznego, która jest przetworzona przez odbiornik

Jesteś elektrykiem? Sprawdź nasz wpis o transformatorach - energetycznie transformatory używane
wykonujący pracę liczonych w kilowatogodzinach. Takim odbiornikiem mogą być transformatory służące do zmiany napięcia panującego w sieci wysokiego napięcia w odpowiedni dla nas. Transformator zbudowany jest stalowego rdzenia i cewek wykonanych z miedzi lub aluminium. Rdzeń transformatora składa się z obwodu magnetycznego, który służy do przewodzenia strumienia magnetycznego. Rdzeń transformatora jest wykonany z cienkich silnie nakrzemionych blach. Uzwojenia osadzone na kolumnach są izolowane przewodami miedzianymi lub aluminiowymi i odseparowane galwanicznie. To są małe transformatory ale jeśli będziemy blisko elektrowni zobaczymy znacznie większe transformatory elektryczne, które są wykorzystywane do elektroenergetyki w procesie przetworzenia energii elektrycznej i jej dystrybucji na większą skalę. Działają na zasadzie indukcji elektromagnetycznej, która przetwarza układy napięć i prądów przemiennych o innych wartościach lecz o tej samej częstotliwości. Takie transformatory elektryczne możemy podzielić na trzy rodzaje a mianowicie blokowy, autotransformator wysokich napięć oraz transformator sieciowy mocy. Pod względem konstrukcyjnych rozróżnia się je na transformator olejowy oraz transformator suchy. Energia prądu elektrycznego to rzecz szeroko pojęta.


Transformatory w skrócie

Transformatory są urządzeniami powszechnie stosowanymi w elektroenergetyce. Służą one do zmiany wartości ładunku elektrycznego prądu przesyłanego pomiędzy różnymi obwodami a następnie do dystrybucji energii elektrycznej.

Mało kto wie, że pierwsze transformatory elektryczne powstały w Polsce a ich konstruktorem był Michał Dobrowolski -wynalazca polskiego pochodzenia. Obecnie istnieją na rynku różne transformatory. Ich podział jest uzależniony od wielu czynników. Transformatory dzieli pod kątem ich konstrukcji, mocy, parametrów i charakterystyki pracy. Warunki wykorzystania, w jakich można użytkować transformatory elektryczne są ściśle określone i muszą być przestrzegane. W przeciwnym wypadku uszkodzenie transformatorów wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Warunki, o których mowa dotyczą głównie pomiarów wilgotności, pomiarów wysokościowych i temperaturowych. Transformatory elektryczne zostały zaprojektowane do strefy klimatu umiarkowanego, ze średnimi dziennymi temperaturami powietrza. Transformatory elektryczne muszą być umieszczane również w przewiewnych miejscach, na dworze lub w pomieszczeniach ze stałym dostępem powietrza. Transformatory elektryczne mają także ściśle określony zakres temperatur, w jakim mogą pracować. Są nimi temperatury w przedziale -25 do +40 stopni Celsjusza. Transformatory zaprojektowane są i dostosowane do warunków klimatycznych w taki sposób, by mogły stale pracować.

Transformatory, w tym również transformatory elektryczne wykorzystywane są na wielu polach polskiej gospodarki. Jednak ich podstawowym celem jest przetwarzanie energii i przesyłanie jej do klienta końcowego, jakim jest każdy z nas.


Potrzebujemy prądu do tego...

Prąd jest stałym elementem obecnym w naszym życiu. Potrzebujemy prądu do tego, aby działała nam żarówka, która oświetli nasz pokój, prądu potrzeba nam także, abyśmy mieli możliwość oglądania telewizji, a także korzystania z komputera - niezależnie od tego, czy to jest stacjonarny komputer, czy też laptop, który co pewien czas wymaga ładowania. Jest jeszcze więcej przyrządów, które wymagają prądu - np. żelazko, kuchenka, czy inny sprzęt RTV/AGD. Mimo że coraz powszechniejsze stają się urządzenia bezprzewodowe, to jednak prąd ciągle jest nam niesamowicie potrzebny. Jedną z ciekawych maszyn elektrycznych są transformatory elektryczne, które służą do przenoszenia energii elektrycznej z jednego obwodu elektrycznego do drugiego obwodu elektrycznego z zachowaniem częstotliwości. Transformator złożony jest z dwóch elementów głównych stalowego rdzenia i uzwojeń, które są najczęściej wykonane z aluminium albo miedzi. Jest wiele rodzajów transformatorów - do najpopularniejszych należy m.in. transformator Tesli - transformator powietrzny, który potrafi wytworzyć wysokie napięcie powietrzne, stworzony na bazie projektu zrealizowanego przez słynnego wynalazcę Nikolę Teslę. Jest także transformator głośnikowy służący w celu zasilania głośników, transformator bezpieczeństwa, który sprawia, że poziom napięcia jest sprowadzony do bezpiecznego poziomu, transformator spawalniczy służący do zasilania urządzeń spawalniczych, czy też transformator dzwonkowy, który ma idealne zastosowanie w domowych instalacjach.